pakiet PRL
opis produktu

Słynne pary PRL. Sławomir Koper

Jak oni się kochali! Kto skradł serce Maryli Rodowicz, za kim oglądała się Kalina Jędrusik? Ile żon miał Stanisław Dygat? Gustaw Holoubek i Magdalena Zawadzka - jak się poznali? Czy premier Jaroszewicz był aż takim playboyem jakby się wydawało? Tym razem autor bestsellerowych z historią w tle zagląda do salonów, kuchni i sypialni najgorętszych par okresu PRL.

PRL Żony i kochanki władzy. Sławomir Koper

Kim naprawdę były partnerki Gomułki, Gierka czy Rakowskiego? Może czasy PRL wydawały się bezbarwne i wyblakłe. Ale przy bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że nawet ówczesna szarość miała kolory i odcienie. A wiele wydarzeń, spraw i ludzi wymyka się jednoznacznej ocenie. Autor najpopularniejszych w Polsce książek o historii tym razem zajmuje się kobietami władzy tamtej epoki. Kreśli portrety tak barwnych postaci jak Zofia Gomułkowa czy Nina Andrycz. Nie zabraknie flirtujących z polityką wielkich twórców literatury, a więc i ich kobiet - Zofii Nałkowskiej, Marii Dąbrowskiej czy Anny Iwaszkiewicz. Nie zabraknie oczywiście Stanisławy Gierek. Czy żona I sekretarza PZPR naprawdę latała do Paryża, żeby układać sobie włosy? Sławomir Koper nie zostawi nas bez odpowiedzi.

PRL po godzinach. Celebryci, luksusy, obyczaje. Sławomir Koper

Czy tego chcemy, czy nie, Polska Ludowa to część historii naszego kraju. Mimo że sklepowe półki świeciły wtedy pustkami, tamten czas dla wielu z nas oznaczał po prostu młodość
– beztroską zabawę, szalone eskapady, a przede wszystkim pierwszą miłość. PRL po godzinach Sławomira Kopra to kalejdoskop niezapomnianych postaci, wydarzeń, anegdot, kultowych filmów i zjawisk: komedie Stanisława Barei, saturator, Kolorowe jarmarki, autostop, Trubadurzy, 07, zgłoś się, sklepy Peweksu, Wakacje z duchami, wczasy zakładowe, Augustowskie noce, pańska skórka, Wojna domowa, festiwale w Opolu, Sopocie i Kołobrzegu, Sonda i Teleranek, amanci, wodzireje i kaowcy... Dzięki tej książce niektórzy z nas wyruszą w sentymentalną podróż, a inni będą mieli okazję się przekonać, że szary PRL jakby na przekór mienił się feerią barw.

Fragment

"Krystyna Loska pełniła sylwestrowy dyżur wspólnie z Józefem Kopaczem, wchodzili na antenę co pewien czas, następnie emisję przełączano na program ogólnopolski. Kadrowano ich wówczas od pasa w górę, zatem Kopacz założył do marynarki dżinsy, a Loska do sukni wieczorowej wygodne kapcie z różowym puszkiem. Jeszcze przed północą wielokrotnie ćwiczyli scenę toastu noworocznego i ostatecznie w studiu zabrakło szampana. Nie byłoby to problemem, gdyby nie fakt, że szampana pił także kamerzysta, który w najważniejszej chwili się zdrzemnął. (…) Widzowie dostrzegli więc kapcie i do ośrodka telewizyjnego nadesłano wiele listów z zapytaniem, dlaczego spikerom kupiono marynarki i sukienki, ale poskąpiono na spodnie i buty. W efekcie Loska i Kopacz zostali wezwani do dyrekcji, gdzie wręczono im po tysiąc złotych, aby sobie „kupili to, czego im z ubrania brakuje”."

PRL Życie towarzyskie elit. Sławomir Koper

PRL na przekór czasom tętnił życiem. Granice szalonej zabawy wyznaczała tylko wyobraźnia. Ówczesne elity potrafiły się bawić wyjątkowo oryginalnie, a literaci, sportowcy, dziennikarze czy aktorzy mieli zwyczaj wspólnego spędzania czasu. Odwiedzano Dom Pracy Twórczej w Oborach, gdzie powstawały najważniejsze dzieła literackie epoki, lub uczestniczono w efemerycznym Jazz Campingu na Kalatówkach. Bywało się w kultowych stołecznych kawiarniach, na czele z Czytelnikiem, słynnych klubach studenckich i kabaretach – STS
i Bim-Bom. Wakacje spędzano w mazurskich Krzyżach bądź w Chałupach nad Bałtykiem. Artystyczna cyganeria, jak Antoni Słonimski, Stanisław Dygat, Gustaw Holoubek, Agnieszka Osiecka, Zbyszek Cybulski, Bogumił Kobiela, czy gwiazdy sportu, jak Zbigniew Boniek i Władysław Komar – to osobowości tamtych czasów, które zawsze były w centrum wydarzeń.

Sławomir Koper
Najpopularniejszy pisarz historyczny w Polsce. Autor setek artykułów i ponad siedemdziesięciu książek, m.in. Kobiety w życiu Mickiewicza, Tajemnice marszałka
Śmigłego-Rydza, Miłość w Powstaniu Warszawskim, Polscy terroryści i zamachowcy (w sumie ponad milion sprzedanych egzemplarzy!). Jego książki wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów (Życie artystek w PRL – nominacja do Bestsellerów Empiku, Chorwacja. Przewodnik historyczny – książka miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”). Ekspert radiowy i telewizyjny, autor scenariuszy seriali dokumentalnych (Polscy szpiedzy), konsultant historyczny (musical Piloci). Za popularyzację historii w społeczeństwie otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi i medal Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Fragment

"Życie towarzyskie sportowców epoki PRL-u, tak jak i całego społeczeństwa, było nierozerwalnie związane z alkoholem. Bez wódki nikt nie wyobrażał sobie dobrej zabawy, a uprawiana dyscyplina sportu nie miała żadnego znaczenia. Alkohol w dużych ilościach pijali również bokserzy, czego przykładem był dwukrotny mistrz olimpijski, Jerzy Kulej. Z powodu nadużywania trunków niemal wykluczono go z kadry na olimpiadę w Meksyku, zdarzyło się bowiem, że pod wpływem procentów pobił w Zakopanem czterech (!) milicjantów. Bokser był zawodnikiem Gwardii Warszawa, zatem sprawę zatuszowano i obiecano mu abolicję
pod warunkiem zdobycia złotego medalu w Meksyku. Kulej okazał się najlepszy, a władze milicji dotrzymały słowa."